Niezwykła chusta

Rodzicom znane są chusty do noszenia dzieci. Przynajmniej od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku możemy obserwować na ulicach polskich miast maluchy otulone w różnych wiązaniach. Chusty dają rodzicom wolne ręce, ale przede wszystkim bliskość między nimi, a dzieckiem. Dbają także o prawidłową postawę osoby noszącej.

Od kilku lat za sprawą położnych i doul w Europie pojawiły się inne, niesamowite chusty rebozo.

Pochodzą z Ameryki Środkowej, głównie z Meksyku. Są kolorowe i mają długość od dwóch do pięciu metrów. Wykonane są najczęściej z bawełny, czy jedwabiu. Te tradycyjne tkane są ręcznie na drewnianych maszynach. Używane są powrzechnie przez kobiety do ozdoby, ale także noszenia dzieci. W ciąży i porodzie wyjątkowe zastosowanie znalazły w trakcie masażu.

Za pomocą chusty, którą otulamy ciało kobiety możemy zrobić relaksujący masaż. Polega on na wykonywaniu rytmicznych, kołyszących ruchów, które wprawiają ciało w stan odprężenia. Masuje się całe ciało lub tylko wybrane jego partie w pozycji leżącej, siedzącej lub stojącej. W ciąży, porodzie, czy w trakcie połogu nie każda kobieta czuje się dobrze, gdy ktoś ją dotyka. Chusta rebozo może przyjść w takiej sytuacji z pomocą i dać ukojenie.

Masaż za pomocą chusty w ciąży pozwala kobiecie na wyciszenie emocji, odpoczynek, łagodzi bóle kręgosłupa, głowy, czy zmęczonych nóg. Gdy ciało kobiety łagodnie się kołysze, także dziecko może odczuwać przyjemność. W porodzie poprzez masaż ciała i ucisk chustą np. okolicy krzyżowej mamy wpływ na zmniejszanie odczuwania bólu. Otaczając się chustą w trakcie narodzin kobieta oddziela się od świata zewnętrznego i może poczuć się bezpiecznie, intymnie.

Kilka tygodni po porodzie chustami rebozo można wykonać masaż zwany zamykającym. Pozwala on matce, kobiecie w nowej roli, wrócić ponownie do siebie, do swojego ciała, umysłu. Integruje wydarzenia z czasu ciąży i porodu. Wykonuje się go we dwie osoby, otaczając ciało kobiety sześcioma chustami, które zaciskane na ciele dają wrażenie zamknięcia po porodzie.

Egzotyczne rebozo znajduje coraz więcej fanek wśród Polek. Chusty przyciągają swoim kolorowym wyglądem i dużą możliwością zastosowań.