Jak stosować olejki eteryczne dla małych dzieci?By
Paulina Dudek
09 Czerwiec 18
0
comment

Jak stosować olejki eteryczne dla małych dzieci?

Dzieci są naszym cudem. Olejki eteryczne mogą być ogromną pomocą w rodzicielstwie – będziesz gotowy na wszystko! 

Ważne jest, aby używać wyłącznie najczystszych i bezpiecznych olejków eterycznych o właściwościach terapeutycznych, ponieważ olejki kupowane w sklepach mogą zawierać rozpuszczalniki, pestycydy, syntetyki i inne chemikalia. Pamiętaj, że wszystko, co nakładamy na naszą skórę, również trafia do naszego ciała. Żadne olejki nie są dokładniej testowane, aby były czyste i bezpieczne niż doTERRA. Ufam im, bo są wolne od zanieczyszczeń i są pozyskiwane w sposób zgodny z ochroną środowiska.

Olejki eteryczne dla noworodków i niemowląt należy stosować w minimalnym zakresie i tylko w razie potrzeby podczas pierwszych trzech miesięcy życia.

Zawsze rozcieńczaj olejki eteryczne dla niemowląt i dzieci, aby uniknąć podrażnienia lub uczulenia oraz by pomóc w absorpcji. Używaj zawsze najmniejszej dawki.  Olejki doTerra są bardzo bezpieczne, jednak wątroba może przetwarzać tylko tyle naraz, ile jest w minimalnej dawce, więc nie ma powodu, aby przesadzać z ilością i marnować pieniądze, używając ich w stanie nierozcieńczonym.

W przypadku noworodków / niemowląt / dzieci należy rozcieńczyć 1 kroplę olejku eterycznego na 1 łyżkę stołową oleju bazowego (najlepiej naturalnego, pozyskiwanego na zimno i nierafinowanego)

Jakie są najbardziej delikatne olejki dla Twojego noworodka lub niemowlęcia? *

Odpowiednio rozcieńczone olejki można stosować od urodzenia:
Roman Chamomile (rumian rzymski)
Lavender (lawenda)
Mieszanka Serenity
Melaleuca (drzew herbaciane)
Frankincense (kadzidłowiec)
Lemon (cytryna)
Wild Orange (dzika pomarańcza)
Mieszanka Balance
* Wiele innych olejków można bezpiecznie stosować. Użyj wszystkich olejków eterycznych według własnego uznania.

Pojedyncze olejki można stosować kiedy dzieci będą starsze: cassia, cinnmon, oregano, peppermint. Wszystkie te olejki mogą być drażniące dla skóry i / lub drażniące dla układu oddechowego dzieci. Nie jest to problemem, jeśli olejki te są jako część mieszanki, ale zazwyczaj można zastąpić je łagodniejszym olejkiem z powyższej listy. Przede wszystkim zawsze korzystaj z własnej wiedzy, doświadczenia, aby dokonać najlepszego wyboru dla swojego dziecka.

 

Wskazówki bezpieczeństwa

Niemowlęta i dzieci nigdy nie powinny brać olejków wewnętrznie. Zostaw swoje olejki do użytku wewnętrznego, dopóki nie osiągną co najmniej 6-10 lat. Przechowuj olejki w miejscu niedostępnym dla dzieci przez cały czas. Jeśli Twoje dziecko przypadkowo spożyje olejek, zadzwoń do swojego pediatry. Rzadko zdarza się dziecku wypić wystarczająco dużo, aby mogło to być naprawdę szkodliwe. Kilka z olejków szczególnie drażniących ma specjalne, bezpieczne zakrętki – trudne do odkręcenia dla dziecka.
Nigdy nie wkładaj olejków do nosa dziecka lub w jego okolicach. Na twarzy używaj tylko delikatnych, dobrze rozcieńczonych olejków – np. przy stosowaniu olejków podczas bolesnego ząbkowania.

Najczęstsze problemy i rozwiązania dla dzieci:

1. Na uspokojenie: rozcieńcz lawendę, rumianek rzymski lub mieszankę Serenity (bez rozcieńczenia) i zastosuj na stopy. Użyj również na klatkę piersiową, jeśli chcesz wpłynąć na zrelaksowanie. Możesz również nanieść mieszankę  na koc lub ubranie (czyste, jakościowe olejki i ich frakcjonowany olej kokosowy nie plamią!). Bardzo pomocne jest także zastosowanie aromatyczne – używając dyfuzora oraz dodawanie olejków do oliwki do masażu dzieci.

2. Wsparcie trawienia: Rozcieńcz 1 kroplę lawendy i dzikiej pomarańczy w 2 łyżkach oleju bazowego i smaruj brzuch dziecka w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara przez co najmniej 30 sekund w celu wsparcia trawienia. Nakładaj co 15-30 minut do momentu poprawy.

3. Kojąco na skórę: Rozcieńcz 1 kroplę lawendy i drzewa herbacianego w nierafinowanym oleju kokosowym albo lanolinie (jest dobra w przypadku podrażnienia i suchej skóry!). Stosuj za każdym razem, gdy zmieniasz pieluchę. Używaj delikatnych ręczniczków do wycierania pupy, aby jej nie podrażniać.

5. Na ząbkowanie: Użyj rozcieńczonej mieszanki lawendy, rumianku rzymskiego lub mieszankę Serenity. Smaruj wzdłuż linii szczęki co 15-30 minut, aby przynieść ulgę. W przypadku starszych dzieci można użyć rozcieńczonego goździka – clove (tylko doTERRA) wraz gliceryną roślinną.

6. Wspierająco dla uszu: rozcieńcz lawendę i drzewo herbaciane i nakładaj często wokół ucha (nigdy nie do ucha), masuj w dół w kierunku węzłów chłonnych, aby stymulować właściwy drenaż. Możesz również użyć rozcieńczonych olejków na waciku umieszczonym w uchu. Zawsze pilnuj dziecka, aby nie wyciągnęło wacika i np. nie włożyło go do ust.

7. Wsparcie układu oddechowego: rozcieńcz drzewo herbaciane oraz cytrynę i nakładaj na klatkę piersiową, plecy i stopy kilka razy w ciągu godziny. Kombinacja kadzidła i lawendy może być bardzo pomocna, gdy klatka piersiowa jest napięta i kaszel jest mocny.

 

Oto jedna z  delikatnych mieszanek wspomagających oddychanie dla  najmłodszych:

Lemon Tree

1 kropla arborvitae, 3 krople frankincence, 4 krople lemon

 

Często Zadawane Pytania:

Czy eukaliptus jest bezpieczny dla dzieci?

W Internecie krąży wiele nieaktualnych informacji, które mogą być przerażające dla rodziców. Dobrą wiadomością jest to, że odpowiednio rozcieńczony i właściwie użyty eukaliptus doTERRA jest bardzo bezpieczny!

Czy Peppermint jest bezpieczny dla dzieci? 

Mięta pieprzowa jest o wiele łagodniejsza jako część mieszanki (Breathe, Digestzen), więc jest to świetna opcja, jeśli chcesz ją wykorzystać dla swojego maleństwa. Można stosować miętę pieprzową lub mieszanki zawierające miętę, na spody stóp dla maluchów, Należy unikać stosowania mięty blisko twarzy niemowląt. Dla wsparcia układu oddechowego u niemowląt warto stosować łagodniejsze olejki, jak kadziło, cytryna, czy lawenda.

Czy mogę umieścić dyfuzor w pokoju mojego dziecka?

Tak, warto wybierać delikatne olejki. Upewnij się, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane.

Przepis na zdrowe, domowe chusteczki dla niemowląt
Czego potrzebujesz:
1 ręcznik papierowy
2 szklanki ciepłej wody
2 łyżki frakcjonowanego oleju kokosowego
3 krople olejku lawendowego
3 krople olejku eterycznego z drzewa herbacianego
Hermetyczny pojemnik do przechowywania / pusty pojemnik na ściereczkę

Wskazówki:

Przetnij rolkę ręcznika papierowego na pół. Użyj teraz połowę, a połowę następnym razem. Połącz wodę, frakcjonowany olej kokosowy i olejki eteryczne w małej misce. Wylej mieszaninę na ręczniki papierowe, a następnie przykryj szczelną pokrywką, pozwalając mieszaninie wchłonąć się przez 10 minut. Odwróć pojemnik i pozwól mu leżeć w tej pozycji jeszcze przez 10 minut. Usuń i wyrzuć tekturowy środek z ręcznika (rolkę). Przechowuj chusteczki w szczelnym pojemniku.

 

Chcesz dostać olejek eteryczny doTERRA do swojego domu? Chciałabym udzielić ci wsparcia i edukacji, których potrzebujesz, aby bezpiecznie i skutecznie używać swoich olejków! Napisz do mnie, jeśli masz pytania, wątpliwości lub potrzebujesz pomocy 🙂 paulina.mamatuli@gmail.com

 

Jestem mamą, a nie lekarzem. Ten wpis na blogu jest moją opinią i żadna jego część nie ma na celu porady lekarskiej. Radzę, abyś skonsultował się z lekarzem swojego dziecka w razie potrzeby. Te produkty nie są przeznaczone do diagnozowania, leczenia lub zapobiegania jakiejkolwiek chorobie.

 

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>